ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Την 79η επέτειο απελευθέρωσής της από τη γερμανική κατοχή τίμησε το πρωί της 23ης Οκτωβρίου η πόλη της Λάρισας, με πανηγυρικές εκδηλώσεις στο Ηρώο, στον Λόφο του Φρουρίου. Οι εκδηλώσεις τιμής και μνήμης ξεκίνησαν από το δημαρχείο της πόλης με τη συγκέντρωση των επισήμων, καθώς και εκπροσώπων φορέων και σχολείων, ενώ στη συνέχεια σχηματίστηκε πομπή η οποία κατέληξε στο Ηρώο της πόλης με οδηγό την Φιλαρμονική του δήμου Λαρισαίων.

Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση εις μνήμην των θυμάτων της ναζιστικής θηριωδίας και ομιλίες των αρχών της πόλης μας, όπου τονίστηκε η ανάγκη να διατηρηθεί ζωντανή η μνήμη του ένδοξου αγώνα των προγόνων μας, στέλνοντας ταυτόχρονα μηνύματα αποφασιστικότητας απέναντι σε όλους όσοι επιβουλεύονται την εδαφική ακεραιότητα της πατρίδας μας.

Το σχολείο μας, για να τιμήσει αυτήν την σημαντική επέτειο, συμμετείχε στις εορταστικές εκδηλώσεις με αντιπροσωπία μαθητών/τριών της ΣΤ’ τάξης με τη συνοδεία της Δ/ντριας κ. Σοφίας Μυλωνά και της γυμνάστριας κ. Ελισάβετ Πέτσιου.

Η τελετή έκλεισε με την κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο.