Ο παππούς Όμηρος και η Ιλιάδα

Η περίπτωση του Γλαύκου και του Διομήδη

Μια ενδιαφέρουσα διάλεξη είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές/τριες στο αμφιθέατρο του Σχολείου μας την Πέμπτη 9/2/2023 με θέμα τον Όμηρο και τον Τρωικό πόλεμο. Είχαμε την τιμή να έχουμε κοντά μας τον συμπολίτη μας Καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας του Ιονίου Πανεπιστημίου, Διευθυντή του Εργαστηρίου Μελέτης του Αρχαίου Κόσμου του ίδιου Τμήματος και Κοσμήτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Ιονίου Πανεπιστημίου κ. Αθανάσιο Ευσταθίου. Ο στόχος της ομιλίας του κ. Ευσταθίου, παρακινώντας μέσα από διάλογο και τα παιδιά, ήταν να αντιληφθούν οι μαθητές/τριες τη σημασία και την αξία της φιλίας και της φιλοξενίας στην ομηρική και κατ’ επέκταση στη σημερινή εποχή. Να κατανοήσουν ότι ο Γλαύκος και ο Διομήδης εκπροσωπούν τα «υγιή» πρότυπα του επικού ηρωισμού, που αντί να μονομαχήσουν, επέλεξαν να σεβαστούν το ιερό θεσμό της φιλοξενίας.

Και λίγα λόγια για το απόσπασμα της Ιλιάδας (Ραψωδία Ζ, Γλαύκος και Διομήδης, στ. 119-236)

Στον Τρωικό πόλεμο ο Γλαύκος πολεμούσε με το μέρος των Τρώων. Σε κάποια μάχη, βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Διομήδη, ο οποίος πολεμούσε από την πλευρά των Αχαιών.  Στη συζήτηση που προηγήθηκε της σύγκρουσης, διαπίστωσαν ότι συνδέονταν με δεσμούς φιλοξενίας. Ο παππούς του Διομήδη, ο Οινέας, είχε φιλοξενήσει παλιά τον παππού του Γλαύκου, τον Βελλεροφόντη και είχαν ανταλλάξει πολύτιμα δώρα. Οι δύο πολεμιστές στη συνάντησή τους μπροστά στα τείχη της Τροίας, επανέλαβαν την ανταλλαγή των δώρων. Ο Διομήδης έδωσε στον Γλαύκο τα ορειχάλκινα όπλα του και ο Γλαύκος τού χάρισε τα χρυσά δικά του.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Ευσταθίου για τα τόσα ενδιαφέροντα που μας είπε.