ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ – ΑΣΦΑΛΗ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ

Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Ασφαλή Όρια του Σώματος» το οποίο πραγματοποιήθηκε από την ψυχολόγο του Χαμόγελου του Παιδιού, κα Βλόστου Στέλλα.

Οι μικροί μαθητές μας αρχικά ενημερώθηκαν σχετικά με την ίδρυση του οργανισμού, ποιοι είναι οι στόχοι του και η προσφορά του καθώς και σε ποιες περιπτώσεις μπορεί κάποιος να απευθυνθεί εκεί και να ζητήσει βοήθεια ή συμβουλές.

Το Πρόγραμμα «Ασφαλή Όρια του Σώματος» αποτελεί μία εισαγωγική δράση σχετικά με τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση σε παιδιά 4 έως 12 ετών και στοχεύει στην εξοικείωση του παιδιού με την προστασία του σώματος. Στη βιωματική αυτή δράση εξερευνώνται τα προσωπικά όρια, το τι επιτρέπω και τι όχι στο σώμα μου, ενώ δίνεται έμφαση στην ιδιωτικότητα χώρου, χρόνου και σώματος.

• Πότε ένα άγγιγμα είναι εντάξει;
  • Τι μπορεί να με κάνει να νιώσω άβολα;
  • Μπορώ να πω ‘όχι’;
  • Πώς μπορώ να δείξω πως κάτι με κάνει να νιώθω άβολα;
  • Φταίω;
  • Μου ανήκει το σώμα μου;
  • Υπάρχουν πρόσωπα που μπορούν να με βοηθήσουν;

Μέσα από τις βιωματικές δραστηριότητες, δίνεται η δυνατότητα στο παιδί να αντιληφθεί χρήσιμους κανόνες κι έννοιες προστασίας του εαυτού, όπως ο κανόνας του εσώρουχου και η έννοια της συναίνεσης. Τα παιδιά μαθαίνουν βιωματικά να αναγνωρίζουν το καλό από το κακό άγγιγμα και συζητάνε προτεινόμενους τρόπους αντίδρασης και οριοθέτησης, που δεν περιλαμβάνουν βία.