Erasmus KA210-SCH – 1η μετακίνηση ΤΟΥΡΚΙΑ

Έργα και ημέρες του προγράμματος Erasmus KA210-SCH – Smallscale partnerships in school education με τίτλο «Safe Future Safe Climate» KA210-SCH-3E12FE3E

01/01/2023  –  01/07/2024

1η μετακίνηση των εκπαιδευτικών

Χρόνος: 24 Απριλίου 2023 – 28 Απριλίου 2023

Τόπος: Κωνσταντινούπολη Τουρκίας (Gazikent ilkokulu)

Τίτλος θέματος: Safe Climate Safe Future

1η μέρα: Δευτέρα 24/04/2023

Οι Τούρκοι εταίροι μας, μας αφού μας υποδέχτηκαν με εντυπωσιακό τρόπο στο σχολείο τους, μας ξενάγησαν στους χώρους του και μας παρουσίασαν το τούρκικο εκπαιδευτικό σύστημα. Μας ενημέρωσαν για προγράμματα που έχουν υλοποιήσει και είδαμε δράσεις τους σχετικές με την «Κλιματική Αλλαγή» και την «Παγκόσμια υπερθέρμανση». Επισκεφθήκαμε τις τοπικές αρχές και ενημερωθήκαμε για τα τοπικά έργα, την πολιτική και τις ρυθμιστικές αρχές που σχετίζονται με το κλίμα και γενικότερα με το περιβάλλον. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Emirgan Park, ένα μοναδικό πάρκο τουλίπας με θέα τον Βόσπορο. Εκεί κάθε χώρα έδωσε συνέντευξη για το πρόγραμμα σε τοπικό τηλεοπτικό σταθμό.

2η μέρα: Τρίτη 25/04/2023

Τη δεύτερη μέρα επισκεφτήκαμε ένα από τα πιο όμορφα αξιοθέατα της Κωνσταντινούπολης, το Μουσείο Miniaturk Park, ένα μοναδικό υπαίθριο μουσείο 60.000 τμ. Αυτό το μουσείο εκθέτει εξ ολοκλήρου χειροποίητες μινιατούρες δημοφιλών κτιρίων και μνημείων από την Τουρκία και άλλες περιοχές του κόσμου. Στη συνέχεια πήγαμε σε ένα εργαστήριο κατασκευής χειροποίητου χαρτιού στο Kağıthane Belediyesi El Yapımı Kağıt Atölyesi. Στη συνοικία Kağıthane κάποτε υπήρχαν χαρτοποιεία που λειτουργούσαν με χειρόμυλους, τα οποία, ως αποτέλεσμα των κινήσεων εκβιομηχάνισης που εφαρμόστηκαν με την πρόοδο της τεχνολογίας, έκλεισαν και αντικαταστάθηκαν από εργοστάσια μαζικής παραγωγής χαρτιού. Το 2012 άνοιξε και τέθηκε σε λειτουργία το Χειροποίητο Εργαστήρι Χαρτιού, με σκοπό να κρατηθεί ζωντανή αυτή η παράδοση. Το χειροποίητο χαρτί παράγεται από την επεξεργασία απορριμμάτων υφασμάτων, χαρτιών και αποξηραμένων φυτών συμβάλλοντας στην ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος. Η περιήγηση της ημέρας έκλεισε με την επίσκεψή μας στο Atatürk Arboretum, ένα εντυπωσιακό δενδροκομείο έκτασης 730 στρεμμάτων, με σχεδόν 2000 διαφορετικά είδη δέντρων και φυτών από όλο τον κόσμο, λίμνες και φράγμα, και μεγάλο οδικό δίκτυο πέτρινων και χωμάτινων μονοπατιών.

3η μέρα: Τετάρτη 26/04/2023

Την 3η μέρα έγιναν εργαστήρια μέσα στους χώρους του σχολείου. Παρακολουθήσαμε μαθήματα σχετικά με την πράσινη προσέγγιση στο σχολείο μέσω διαδραστικού πίνακα και ψηφιακών παιχνιδιών. Τα παιδιά ενημερώνονται συνεχώς για τα είδη ενέργειας, την καθαρή ενέργεια, την κλιματική αλλαγή, την ανακύκλωση και την υπεύθυνη κατανάλωση και με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών μπορούν και υπολογίζουν πόση ηλεκτρική ενέργεια από άνθρακα, καυσαέρια και απόβλητα διαδίδονται στη φύση και προσπαθούν να τα μειώσουν. Οι δραστηριότητες πραγματοποιούνται με το μοντέλο της μάθησης μέσω της πράξης. Οι μαθητές/τριες ευαισθητοποιούνται σχετικά με το πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής και ενθαρρύνονται να αναλάβουν δράση στη διάδοση των σωστών πληροφοριών, ώστε να οδηγηθούν σε ένα καλύτερο μέλλον.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε την ιστορική χερσόνησο της Κων/πολης με την επιβλητική Αγία Σοφία, το Μπλε Τζαμί, τη Βασιλική δεξαμενή και τον Ιππόδρομο στην πλατεία Σουλτάν Αχμέτ, το Αρχαιολογικό Μουσείο και το Παλάτι Τοπ Καπί.

4η μέρα: Πέμπτη 27/04/2023

Την 4η μέρα συμμετείχαμε σε εργαστήρι ζωγραφικής με ανακυκλώσιμα υλικά μέσα στους χώρους του σχολείου κάτω από την εποπτεία δασκάλας εικαστικών. Η κάθε χώρα ζωγράφισε το δικό της θέμα, που εκτέθηκε την τελευταία μέρα στη μεγάλη έκθεση που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο.

Κατόπιν, περιπλανηθήκαμε στο Balat, στην πολύχρωμη γειτονιά της Κων/πολης στη νότια ακτή του Κεράτιου κόλπου. Το Balat είναι μια πολυπολιτισμική περιοχή, όπου ζουν πολλές Εβραϊκές και Ελληνορθόδοξες οικογένειες. Θαυμάσαμε τα ιστορικά του κτίρια με τις ποικίλες αρχιτεκτονικές, τη Μεγάλη του Γένους Σχολή, το μεγάλο ελληνορθόδοξο σχολείο με το χαρακτηριστικό κόκκινο χρώμα του, κι επισκεφτήκαμε το Πατριαρχείο μας στο Φανάρι και τη Βουλγάρικη εκκλησία γνωστή και ως Σιδερένια Εκκλησία.

Η μέρα έκλεισε με κρουαζιέρα στο Βόσπορο!

5η μέρα: Παρασκευή 28/04/2023

Την τελευταία μέρα του προγράμματος, στην αυλή του σχολείου, κάθε χώρα φύτεψε το δικό της δέντρο ως ένδειξη φιλίας και ανάμνησης. Μέσα στους χώρους του σχολείου δημιουργήθηκε μια μεγάλη έκθεση με όλα τα αντικείμενα και τα υλικά που κατασκευάστηκαν και χρησιμοποιήθηκαν πριν και κατά τη διάρκεια του προγράμματος από μαθητές και εκπαιδευτικούς. Ακολούθησε η απονομή πιστοποιητικών συμμετοχής και παρακολούθησης του προγράμματος μέσα σε κλίμα χαράς και συγκίνησης. Ένας εκπρόσωπος από κάθε χώρα μίλησε σε τοπικά και εθνικά τηλεοπτικά κανάλια για τις εντυπώσεις του προγράμματος και τις εμπειρίες που ανταλλάχθηκαν. Στο τέλος, έγινε συζήτηση ανατροφοδότησης και σχεδιασμός της επόμενης κινητικότητας που θα γίνει στην Ελλάδα.

Το πρόγραμμα έκλεισε με βόλτα στα αξιοθέατα της Πόλης και δείπνο.

Κι όλα αυτά τα ωραία μπορείτε να τα δείτε στην παρακάτω παρουσίαση:

MEMORIES-TURKEY.pptx