Η Β΄τάξη στα Αμπελάκια

Την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου η Β τάξη με εκπαιδευτικούς τον κ Τσιλιακο Βασίλη, την κ. Δασκάλου Αννα και την κ. Κονδυλιά Αγάθη πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στα Αμπελάκια. Ο καιρός ήταν σύμμαχος και βοήθησε να απολαύσουμε τις ομορφιές του γραφικού χωριού. Μετά την άφιξη μας στο χωριό επισκεφθήκαμε το αρχοντικό του Σβαρτς. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο αρχοντικό και ενημερώθηκαν από τον ξεναγό.Για πρώτη φορά, ίσως, άκουσαν έννοιες όπως συνεταιρισμός, εξαγωγές, ριζάρι. Στη συνέχεια είχαμε τον χρόνο να επισκεφθούμε την πλατεία του χωριού.

Εκεί οι μαθητές έπαιξαν αλλά και απόλαυσαν το φαγητό τους.Δεν ήταν λίγοι αυτοί που «τίμησαν « και τις ταβέρνες της πλατείας. Στην εκδρομή συμμετείχε και η Β τάξη του 37ου δημοτικού με συνοδό την κ. Καζάνα Φωτεινη. Όλα κύλησαν ομαλά και σύμφωνα με το πρόγραμμά μας.