Πανελλήνιο βραβείο το έργο “Οι θεατρίνοι”

Μαθητές του 4ου δημοτικού σχολείου Λάρισας παρουσίασαν στην Αθήνα το έργο τους ¨Οι θεατρίνοι¨ που απέσπασε πανελλήνιο βραβείο

Την Παρασκευή 27 Απριλίου 2018 στην Αθήνα, στη μουσική βραδιά που διοργάνωσε η Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών προς τιμήν μαθητών και σχολείων που βραβεύτηκαν στις 2 Μαρτίου 2018, οι μαθητές του Ε3 Τμήματος του 4ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας, συνοδευόμενοι στο πιάνο από τη Μουσικό του Σχολείου κ. Δαοπούλου Άννα και με την υποστήριξη του Δασκάλου τους κ. Τσιλιάκο Βασίλειο ,παρουσίασαν καταχειροκροτούμενοι από την κατάμεστη αίθουσα το έργο με το οποίο βραβεύτηκαν.

Στις 2 Μαρτίου 2018 οι μαθητές και το σχολείο παρέλαβαν το Τρίτο βραβείο στην κατηγορία «μελοποίηση ποιήματος» του 3ου Πανελλήνιου Παγκύπριου Μουσικού Διαγωνισμού, μελοποίησης ποίησης, ενορχήστρωσης και μουσικής για ταινία, με πάνω από 600 συμμετοχές από Ελλάδα και Κύπρο.

Οι μαθητές με την καθοριστική βοήθεια της μουσικού του σχολείου μελοποίησαν, τραγούδησαν και ηχογράφησαν το ποίημα του Έλληνα Νομπελίστα Γιώργου Σεφέρη, «Οι θεατρίνοι».
Οι γονείς και το Σχολείο ευχαριστούν θερμά τον δήμαρχο Λαρισαίων κ. Απόστολο Καλογιάννη, τον αντιπρόεδρο της ΔΕΥΑΛ κ. Θεόδωρο Καφφέ, τον κ. Δεληγιάννη Δημήτριο, Αντιδήμαρχο και την κ. Σταυρούλα Μπαξεβάνη, Διευθύντρια Αθλητισμού-Πολιτισμού και Κοινωνικής Διαχείρισης, οι οποίοι μερίμνησαν για την κάλυψη της αυθημερόν μετακίνησης προκειμένου να παρευρεθούν τα παιδιά στην Αθήνα για να παρουσιάσουν το έργο τους.