Χριστουγεννιάτικη επίσκεψη της ΣΤ΄τάξης στο Δημαρχείο

fvto4

Τα είπαμε και… στον Δήμαρχο
Την Δευτέρα παιδιά της ΣΤ΄ τάξης , με συνοδούς την κ Φιλιώ Ευθυμίου και τον διευθυντή κ Νάστα Κωνσταντίνο, επισκέφτηκαν το δημαρχείο της πόλης για να πούνε τα κάλαντα. Τους υποδέχτηκαν θερμά ο δήμαρχος Λάρισας κ. Απ. Καλογιάννης , ο Πρόεδρος του Δημοτικού συμβουλίου Λάρισας κ. Δημήτριος Δεληγιάννης και ο Αντιδήμαρχος Διαμάντος Κωνσταντίνος.

Ήταν μια όμορφη στιγμή , το δημαρχείο γέμισε χαρά από τις όμορφες παιδικές νότες. Τα ζεστά χαμόγελα και οι ευχές των μαθητών και του Δημάρχου γλύκαναν με αγάπη τις καρδιές των ανθρώπων . Οι μαθητές και οι μαθήτριες στη συνέχεια μετέβησαν στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δήμου όπου ενημερώθηκαν από τον κ Δεληγιάννη για τη λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, στα πλαίσια προγράμματος του μαθήματος Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής , πήραν θέση στα έδρανα υποδύθηκαν ρόλους μελών του Δημοτικού Συμβουλίου και πραγματοποίησαν εικονικό συμβούλιο (με συμπολίτευση και αντιπολίτευση) .
Εμείς οι δάσκαλοι ήμασταν παρατηρητές στην αίθουσα και απολαύσαμε μια συνεδρίαση από το μέλλον της πόλης. Οι θέσεις και τα επιχειρήματα που τέθηκαν απέδειξαν πως οι μαθητές μας είναι οι εν δυνάμει, ενεργοί, δημοκρατικοί και ώριμοι πολίτες του αύριο.