ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΙΤΟΥ

Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024, η Β΄  και Γ΄ τάξη του σχολείου μας μαζί με τις εκπαιδευτικούς τους Μαρία Ζαρμπάνη και Θεοφανώ Κουρδουνούλη αντίστοιχα επισκεφτήκανε το Μουσείο Σίτου που βρίσκεται στο εργοστάσιο ζυμαρικών Μέλισσα-Κίκιζας. Πρόκειται για έναν υπέροχο χώρο με εντυπωσιακά εκθέματα, όπου έμαθαν για τη διαδικασία παραγωγής σιταριού τα παλιότερα χρόνια, το όργωμα, τη σπορά, το αλώνισμα, τα τρακτέρ, τα μηχανήματα ακόμη και το πρώτο αυτοκίνητο διανομής προϊόντων της εταιρείας. Γνώρισαν, με τη βοήθεια του κ. Πούρικα Ιωάννη, τον τρόπο παραγωγής των ζυμαρικών από το πρώτο εργοστάσιο της οικογένειας Κίκιζας έως και το υπερσύγχρονο εργοστάσιο σήμερα που λειτουργεί στην πόλη μας. Σπάνια εκθέματα (μηχανήματα και φωτογραφικό υλικό) που η συλλογή του, η συντήρησή τους και η οργάνωση τους έγινε με πολύ μεράκι.

Τα παιδιά έφυγαν εντυπωσιασμένα και με ένα πακετάκι παιδικών ζυμαρικών το καθένα, ευγενική προσφορά του εργοστασίου καθώς και ζυμαρικά για το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας.