«Ονειρεύτηκα τον Καρυοθραύστη…»

Αφηγηματική μουσική παράσταση στο ΔΩΛ

Ένα από τα δημοφιλέστερα μπαλέτα του ρεπερτορίου “Ο Καρυοθραύστης” με την απίστευτη θεατρικότητα της μουσικής του Τσαϊκόφσκι, αλλά και τη συναισθηματική δύναμη που μαγεύει διαχρονικά τους μεγάλους και μικρούς θεατές, είχαν τη χαρά να παρακολουθήσουν οι μαθητές/τριές μας την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου στην Αίθουσα Συναυλιών του Δημοτικού Ωδείου Λάρισας. Το έργο παρουσιάστηκε με τη μορφή αφηγηματικής μουσικής παράστασης, καθώς η αφήγηση πλαισιώνεται από μουσικούς επί σκηνής, χορογραφίες και οπτικοακουστικές εικόνες.

Τα παιδιά χειροκρότησαν την παράσταση και ιδιαίτερα τον μαθητή της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας Βασίλη Ζωγράφο, που συμμετείχε στο έργο.

Τα παιδιά συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Μαρία Ζώτου (Α΄), Μαρία Ζαρμπάνη (Β΄), Θεοφανώ Κουρδουνούλη (Γ΄), Γιάννης Χαρισούλης (ΣΤ΄1), Δέσποινα Γερομαρκάκη (ΣΤ΄2), Κίττυ Σκουλίδου (ΤΕ) και Ελισάβετ Πέτσιου (ΦΑ).