ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΕΘΙΜΑ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ και ΣΤ’ δημοτικού του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Γερμανικών Παπαβασιλείου Δόμνας, αφού συζήτησαν στην τάξη για το πώς γιορτάζεται το Πάσχα στη Γερμανία, είδαν σύντομα βίντεο και μίλησαν για τα πασχαλινά έθιμα, αναβίωσαν ένα παλιό γερμανικό έθιμο, αυτό του Πασχαλινού Δέντρου (Osterbaum). Πρόκειται για την κατασκευή χρωματιστών πασχαλινών αβγών, τα οποία κρεμάνε σε ένα κλαδί ή σε ένα δέντρο ως σύμβολο γονιμότητας και γέννησης νέας ζωής. Ζωγράφισαν λοιπόν αβγά με πασχαλινές ευχές και τα κρέμασαν στα κλαδιά της γλάστρας στην είσοδο του σχολείου μας. Παράλληλα πήραν μέρος στο κυνήγι των κρυμμένων πασχαλινών αβγών (Ostereiersuche) μέσα στις τάξεις τους (αφού δυστυχώς ο καιρός δε βοήθησε!)

Καλό Πάσχα – Frohe Ostern!!!