ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ»

Η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας σας καλεί στην επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα «Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός: πρόληψη, αντιμετώπιση και καλές πρακτικές στο σχολείο και την οικογένεια», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 και ώρα 10:00-14:00, στο αμφιθέατρο της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείο Γ.Ι. Κατσίγρα.

Η Ημερίδα στοχεύει αφενός στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών των Σχολικών Μονάδων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας, οι οποίοι/ες έχουν οριστεί ως αποδέκτες αναφορών για περιστατικά Ενδοσχολικής Βίας και Εκφοβισμού και αφετέρου στην ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των γονέων/κηδεμόνων και της τοπικής κοινωνίας συνολικά, σε θέματα αντιμετώπισης της σχολικής βίας. Οι προσκεκλημένοι ομιλητές, με βαθιά γνώση του φαινομένου και με πολυετή εμπειρία στην αντιμετώπισή του, θα βοηθήσουν την εκπαιδευτική κοινότητα αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο/η να το κατανοήσει βαθύτερα, να αναζητήσει και να εφαρμόσει τις βέλτιστες πρακτικές στην αντιμετώπισή του.

Η είσοδος είναι ελεύθερη για τους γονείς χωρίς προηγούμενη δήλωση.

Μπορείτε επίσης να την παρακολουθήσετε διαδικτυακά στον παρακάτω σύνδεσμο.