Περίπατος στην ιστορία της πόλης μου

20220331 091343

Στα πλαίσια του προγράμματος «Μνημεία του τόπου μου» τα τμήματα Γ1 και Γ2 του σχολείου μας, συνοδευόμενα από τις δασκάλες τους Κουρδουνούλη Θεοφανώ και Ζώτου Μαρία, επισκέφτηκαν στις 31/3/22 τα ιστορικά μνημεία της πόλης μας: «Αρχαίο Θέατρο, Αρχαία Δεξαμενή, Φρούριο, Μπεζεστένι».

Έγινε ενημέρωση από το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Κισσάβου – Ελασσόνας στους μαθητές οι οποίοι πήραν πληροφορίες για το Αρχαίο θέατρο, την ύδρευση της αρχαίας πόλης, για τα αρχαιολογικά ευρήματα στην περιοχή του Φρουρίου και για τον τρόπο λειτουργίας της αγοράς του Μεζεστενίου σε παλιότερες εποχές. Επίσης έμαθαν για την ονομασία της πόλης και για τον πολιούχο της Άγιο Αχίλλειο.
Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε την κοίτη του Πηνειού ποταμού και εκεί οι υπεύθυνοι του Κ.Ε.ΠΕ.Α. μας μίλησαν για τη γεωγραφική τοποθεσία της Λάρισας και την ζωή των κατοίκων της στο πέρασμα των αιώνων σε σχέση με τον ποταμό. Τέλος η περιήγηση – ξενάγηση έκλεισε με διάλογο οικολογικού χαρακτήρα για την προστασία του ποταμού.