Joist Innovation Park

Στα πλαίσια των εκπαιδευτικών επισκέψεων, οι μαθητές/τριες της ΣΤ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Joist Innovation Park, ένα σύγχρονο και λειτουργικό πάρκο καινοτομίας, το οποίο αποτελεί ένα υποδειγματικό μοντέλο βιοκλιματικού σχεδιασμού και επαναχρησιμοποίησης παλιού βιομηχανικού κτιρίου στην πόλη της Λάρισας.
Το Joist έχει σχεδιαστεί για να στεγάσει ένα ευρύ φάσμα εταιρειών και να προσφέρει σύγχρονους χώρους μάθησης, δικτύωσης, συνεργασίας, παιχνιδιού, παρουσιάσεων και ανάπτυξης, σ’ ένα βιομηχανικό χώρο. Αποτελεί, ταυτόχρονα, ένα κέντρο ψηφιακής καινοτομίας και εκπαίδευσης, που φιλοξενεί πολιτιστικές, κοινωνικές και επιχειρηματικές εκδηλώσεις. Παρέχει επιμορφωτικά σεμινάρια, δημιουργικά και εκπαιδευτικά εργαστήρια για παιδιά και ενήλικες, συνέδρια, ημερίδες και ενδιαφέρουσες εκθέσεις.

Ο εκθεσιακός χώρος του Joist αυτό το διάστημα φιλοξενεί τέσσερις εκθέσεις «στάσεις στο χρόνο» με θέμα: «Από τον Τροχό στην Τεχνητή Νοημοσύνη: Μια Σύντομη Ιστορία της Καινοτομίας», οι οποίες διερευνούν τις ανάγκες που οδήγησαν τους ανθρώπους στην καινοτομία ανά τους αιώνες, ποια είναι τα περιβάλλοντα που την ευνοούν, καθώς και γιατί οι κοινωνίες αγκαλιάζουν ή όχι καινοτόμες ιδέες.
Οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο πρώτο μέρος της σπονδυλωτής έκθεσης, που είναι αφιερωμένο στον τροχό και το γρανάζι, μια παραγωγή και επιμέλεια του Πάρκου Καινοτομίας JOIST, σε συνεργασία με το Μουσείο Hρακλειδών της Αθήνας.
Η έκθεση χωρίζεται σε τρία δωμάτια, όπου τα εκθέματα και οι ειδικές κατασκευές καλύπτουν ιστορικά 3.500 χρόνια. Στο πρώτο δωμάτιο συναντήσαμε τον Εανάτουμ (σε ολόγραμμα) από την πόλη Λαγκάς της Μεσοποταμίας, που μας μίλησε για την πρώτη αγροτική επανάσταση. Στο δεύτερο δωμάτιο μας περίμενε ένα τρισδιάστατο animation και μια κατασκευή, που μας εξιστόρησαν την εξέλιξη του τροχού και του γραναζιού, ενώ στο τρίτο δωμάτιο θαυμάσαμε το ομοίωμα του Μηχανισμού των Αντικυθήρων με επεξηγηματικό βίντεο από το Μουσείο των Ηρακλειδών, καθώς και έναν τρισδιάστατο εκτυπωτή που συνδέει την τεχνολογία του τότε με το σήμερα.
Τα παιδιά, όπως κι εμείς οι συνοδοί τους, εντυπωσιαστήκαμε από την ξενάγηση και απολαύσαμε τις τεχνολογικές υπηρεσίες μιας Εικονικής Πραγματικότητας VR, καθώς και ενός Ρομπότ – ξεναγού που απαντάει και σε ερωτήσεις! Περιμένουμε με ανυπομονησία να επισκεφτούμε εκ νέου το Joist Innovation Park για το δεύτερο μέρος της σπονδυλωτής έκθεσης, που θα είναι αφιερωμένη στο Βυζάντιο – Μεσαίωνα – Αναγέννηση.

Ευχαριστούμε τον Δ/ντή του Πάρκου καθώς και τους ξεναγούς για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που μας έδωσαν και για τα κεράσματα!
Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου: Χρήστος Αλεξίου, Γιάννης Χαρισούλης και Κίττυ Σκουλίδου.