11ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ «ΔΕΛΑΣΑΛ»

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Ε’ ΚΑΙ ΣΤ’ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΝ 11ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ «ΔΕΛΑΣΑΛ» ΜΕ ΤΙΤΛΟ «ΓΥΡΙΖΩ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ»

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 11ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ορθογραφίας του Ιδιωτικού Δημοτικού Σχολείου «ΔΕΛΑΣΑΛ» που εδρεύει στη Θεσσαλονίκη για μαθητές και μαθήτριες Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού με τίτλο: «Γυρίζω την Ελλάδα με ένα γράμμα».

Στόχος του διαγωνισμού είναι να βοηθήσει τα παιδιά να συνειδητοποιήσουν την αξία της ελληνικής γλώσσας, να εκτιμήσουν τη μοναδικότητά της και να κατανοήσουν τον σημαντικότατο ρόλο της γραμματικής στην ορθογραφία.

Η Γ’ φάση του Διαγωνισμού πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 2 Μαρτίου 2024, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου «ΔΕΛΑΣΑΛ». Στην τελική φάση συμμετείχαν 124 μαθητές από 24 Δημόσια και Ιδιωτικά Δημοτικά Σχολεία από ολόκληρη την Ελλάδα και στις πρώτες  δύο φάσεις πήραν μέρος πάνω από 1.000 μαθητές!

Η Α’ και Β’ φάση του Διαγωνισμού πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου μας την Τετάρτη, 7 Φεβρουαρίου 2024 με τη συμμετοχή των μαθητών της Ε’ Τάξης και της ΣΤ’ Τάξης, όπου και διακρίθηκαν περνώντας στην τελική φάση και το εκπροσώπησαν επάξια οι παρακάτω τέσσερις μαθητές/τριες:

Διονύσης Σκουτέλης (Ε’ ΤΑΞΗ)

Χρήστος Τσιγγάνης (Ε’ ΤΑΞΗ)

Πέτρος Δάφος (ΣΤ’ ΤΑΞΗ) και

Κωνσταντίνα Πιπερίδου (ΣΤ’ ΤΑΞΗ)

Μάλιστα δύο απ’ αυτούς, ο Χρήστος Τσιγγάνης και ο Πέτρος Δάφος έφτασαν στην τελική δεκαπεντάδα της τάξης τους!

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους/στις μαθητές/τριές μας για τη συμμετοχή και τη διάκρισή τους!!