Επίσκεψη στο μουσείο αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας

Image00001

Μια σχετικά άγνωστη πτυχή του αρχαιοελληνικού πολιτισμού είχαν την τύχη να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας όλων των τάξεων οι οποίοι, με συνοδούς όλους τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου, επισκέφτηκαν την Τρίτη 19-11-2019 το μουσείο αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας του Κώστα Κοτσανά στον Πολυχώρο ΘΕΣΣΑΛΙΑ. Εκεί μέσα από περισσότερα από 100 διαδραστικά εκθέματα γνώρισαν την τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων λίγο πριν το τέλος του αρχαίου ελληνικού κόσμου η οποία ήταν εξαιρετικά όμοια με τις απαρχές της σύγχρονης τεχνολογία μας.

Όπως αναφέρεται και στο site του μουσείου, η αξεπέραστη προσφορά των αρχαίων Ελλήνων στους τομείς της Φιλοσοφίας και των Καλών Τεχνών είναι πασίγνωστη και δεν αμφισβητείται από κανέναν. Το ίδιο γνωστή είναι και η προσφορά τους στο χώρο των αρχαίων Επιστημών. Όμως η Τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων είναι σχετικά άγνωστη όπως και οι απίστευτες επιδόσεις τους στον τομέα αυτό. Τα εκθέματα (από το ρομπότ – υπηρέτρια του Φίλωνος μέχρι τον «κινηματογράφο» του Ήρωνος και από το υδραυλικό ωρολόγιο του Αρχιμήδη μέχρι τον αναλογικό υπολογιστή των Αντικυθήρων) καλύπτουν την περίοδο από το 2000 π.Χ. μέχρι το τέλος του αρχαίου ελληνικού κόσμου.
  Αξίζει να σημειωθεί ότι το μουσείο έχει λάβει τις καλύτερες κριτικές από όσους το επισκέφτηκαν.
  Θα ακολουθήσει συζήτηση στις τάξεις.