MAKE A WISH

Το σχολείο μας, με αφορμή τις γιορτινές μέρες που έρχονται, συμμετέχει φέτος στη δράση του «Make a Wish», επιθυμώντας  να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά γύρω από τον εθελοντισμό.
Το Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) εκπληρώνει ευχές παιδιών 3 – 18 ετών που νοσούν από σοβαρές ασθένειες, δίνοντάς τους ευκαιρίες να βελτιώσουν τη ζωή τους. Το Αστέρι της Ευχής, εκπαιδευτικό πρόγραμμα που υλοποιείται στα σχολεία με την άδεια του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α., κλείνει φέτος τα 25 του χρόνια και έχει δώσει δύναμη σε εκατοντάδες παιδιά με σοβαρές ασθένειες. Με μια δωρεά 2 ευρώ οι μαθητές, που τα σχολεία τους συμμετέχουν στο πρόγραμμα, παίρνουν ένα αστέρι, πάνω στο οποίο μπορούν να γράψουν την ευχή τους. Με αυτόν τον τρόπο ένα χάρτινο αστεράκι μέσα από την αγάπη και τις ευχές των παιδιών γίνεται μαγικό!

Πώς ξεκίνησε το Make-A-Wish;

Ο ΜΚΟ Make-A-Wish ξεκίνησε το 1980 στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, με την ευχή του Chris Greicius, 7 ετών, που έπασχε από λευχαιμία, να γίνει αστυνομικός. Ο Chris δεν κατάφερε να κερδίσει τη μάχη όμως η ιστορία του άφησε παρακαταθήκη την ίδρυση του Make-A-Wish!

Πώς ξεκίνησε το Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) στην Ελλάδα;

Στην Ελλάδα, το Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) πήρε το βάπτισμα του πυρός από τον μικρό Ανδρέα, 10 ετών, που ευχήθηκε τον Μάρτιο του 1997 να φορέσει τη φανέλα των ερυθρόλευκων και να παίξει ποδόσφαιρο με την αγαπημένη του ομάδα, τον Ολυμπιακό. Η ευχή του Ανδρέα πραγματοποιήθηκε με τη βοήθεια εθελοντών και ιδιωτών, δίνοντάς του τη συναισθηματική δύναμη που χρειάστηκε για να συνεχίσει να αγωνίζεται για τη ζωή. Κι όπως μαρτυρά ο ίδιος: «Αν ένα απίστευτο όνειρό σου έγινε πραγματικότητα, τότε και το όνειρό σου να ξαναγίνεις καλά, έρχεται πιο κοντά».