Μαθητές του 4ου Δημοτικού στο Μουσείο Θεσσαλικής Ζωής

Οι μαθητἐς του Γ1&Γ2 του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Θεσσαλικής ζωής στην Ελάτεια του δήμου Τεμπών, ένα πολυχώρο προσομοίωσης Παραδοσιακών Αγροτικών Δραστηριοτήτων.
Είχαν την ευκαιρία οι μαθητές μας να ζήσουν εμπειρίες του παρελθόντος.
Είδαν πώς ζούσαν οι άνθρωποι σε μια αγροτική περιοχή, τα εργαλεία που χρησιμοποιούσαν για να παράγουν τα προιόντα τους, πώς δηλαδή βγάζαν το ψωμί τους.
Ήρθαν σε επαφή με την καθημερινότητα της αγροτικής περιοχής μιας άλλης εποχής, με τις ασχολίες των ανθρώπων αυτών ,με τα ενδιαφέροντά τους, με τον τρόπο που ζούσαν.

Παρακολούθησαν πρόγραμμα με θέμα την «Ελιά»
Δοκιμάσαμε, μαθητές και δάσκαλοι, προιόντα του τόπου , βουτήξαμε ψωμί (ζυμώθηκε και ψήθηκε παραδοσιακά εκεί επί τόπου) στο λάδι και το φάγαμε με ελιές.
Αναχωρήσαμε για το κτήμα και περπατήσαμε κάτω από τις ελιές σε μια ηλιόλουστη ημέρα.
«Έφταξε ο καιρός καλέ
Που πέφτουν οι ελιές
Και τα λιόφυτα θα πιάσουν
Πάλι οι κοπελιές.»
Οι μαθητές μας βίωσαν ξεχωριστές στιγμές, ραβδίζοντας με τον παραδοσιακό τρόπο (με ραβδάκια) τις ελιές. Ήταν για αυτούς μια πρωτόγνωρη εμπειρία και τη χάρηκαν πολύ.
Η δράση αυτή ήταν μέρος του προγράμματος Ευέλικτης Ζώνης της Γ΄τάξης ¨Μαθαίνω για την ελιά¨
Τους μαθητές συνόδευσαν οι Δάσκαλοί τους: Κουρδουνούλη Θεοφανώ, Νασιάρας Δημήτριος και ο Διευθυντής του σχολείου, Νάστας Κωσταντίνος.

4ο Δημοτικό Σχολείο 5 Νοεμβρίου 2019