Στο Γαλλικό Ινστιτούτο Λάρισας με τον ASTERIX

Bienvenue Asterix. Το Γαλλικό Ινστιτούτο Λάρισας με αφορμή την επέτειο των 60 χρόνων από την ίδρυση του κόμικ Αστερίξ, διοργάνωσε το πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου πολλαπλές δράσεις για τα σχολεία . Σε μία από τις δράσεις αυτές συμμετείχαν και οι μαθητές των Δ’1-Δ’2-Ε’1-Ε’2-ΣΤ’1-ΣΤ’2 τάξεων του σχολείου μας.

Συγκεκριμένα οι μαθητές της Τετάρτης τάξης παρακολούθησαν την ταινία κινουμένων σχεδίων «Αsterix – Η κατοικία των Θεών», ενώ οι μαθητές της Πέμπτης και της Έκτης Τάξης την ταινία «Αsterix εναντίον Καίσαρα».
     Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από την παρακολούθηση των ταινιών και χάρηκαν από τη γνωριμία με τον Αστερίξ, τον Οβελίξ, τον Πανοραμίξ, τον Δρυίδη και τους άλλους ήρωες. Το κόμικ Αστερίξ είναι ένα από τα πιο δημοφιλή γαλλοβελγικά κόμικ στον κόσμο, με τη σειρά να είναι μεταφρασμένη σε πάνω από 100 γλώσσες. Η σειρά ακολουθεί τα κατορθώματα ενός χωριού ανυπότακτων Γαλατών που αντιστέκονται στη ρωμαϊκή κατοχή.
     Τους μαθητές συνόδεψαν οι δάσκαλοί τους Ηλίας Νάκας, Χρήστος Αλεξίου, Βασιλική Γκορτσίλα, Ιωάννης Χαρισούλης, Τριανταφυλλιά Ευθυμίου και Σπυριδούλα Γούλα.