ΑΠΟΚΡΙΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 γιορτάσαμε στο σχολείο μας την Τσικνοπέμπτη. Αρχικά οι μαθητές μας γεύτηκαν τα σουβλάκια που τους πρόσφερε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και στη συνέχεια στην αυλή του σχολείου ακολούθησε χορός και γλέντι με αποκριάτικα τραγούδια. Τα παιδιά, ντυμένα με αποκριάτικα αξεσουάρ και ευφάνταστες μεταμφιέσεις, διασκέδασαν και απόλαυσαν τη μέρα μπαίνοντας στο κλίμα της Αποκριάς.

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου το τελευταίο δίωρο, όλο το σχολείο μπήκε σε πανηγυρική αποκριάτικη ατμόσφαιρα! Τα παιδιά, φορώντας υπέροχες καρναβαλίστικες στολές, ξεχύθηκαν στην αυλή και υπό τους ήχους αποκριάτικων τραγουδιών ξεφάντωσαν, χόρεψαν, έπαιξαν και διασκέδασαν με την ψυχή τους!! Τα μεγαλύτερα παιδιά χόρεψαν το γαϊτανάκι, τηρώντας το έθιμο της Αποκριάς!