ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε την Τρίτη 19 Μαρτίου 2024 το Πρόγραμμα Εκμάθησης Κολύμβησης για τα παιδιά της Γ΄ τάξης του σχολείου μας.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ, η κολύμβηση είναι ένα από τα αντικείμενα του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής και σκοπός της διδασκαλίας της κολύμβησης είναι η απόκτηση κολυμβητικής παιδείας / επάρκειας. Τα παιδιά παρακολούθησαν μαθήματα στο κολυμβητήριο της πόλης μας ένα δίωρο/εβδομάδα για ένα τρίμηνο από πεπειραμένους γυμναστές – προπονητές της κολύμβησης.

Ειδικότερα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία:

• Να εξοικειωθούν με το νερό και να αναπτύξουν την αυτοπεποίθησή τους.
  • Να αποκτήσουν βιωματικές γνώσεις των βασικών κανόνων ασφάλειας και υγιεινής.
  • Να εξασκήσουν τις βασικές κολυμβητικές δεξιότητες, να παίξουν, να χαρούν και να δημιουργήσουν νέους δεσμούς και εμπειρίες μεταξύ τους.
  • Να αποκτήσουν οφέλη σωματικά – ψυχοσυναισθηματικά – κοινωνικά, συμβάλλοντας έτσι στην ολοκλήρωση της προσωπικότητας τους.

Την εποπτεία του μαθήματος είχε η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ. Πέτσιου Ελισάβετ.

Συγχαρητήρια στους/στις μικρούς/ές μας κολυμβητές /τριες!!