ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

Την Τρίτη 13/2/24 οι μαθητές της Γ ‘ Τάξης, συνοδευόμενοι από τη δασκάλα τους Κουρδουνούλη Θεοφανώ επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο Λάρισας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα «Μουσεία και Αειφόρος Ανάπτυξη».

Μέσα από τα εκθέματα του Μουσείου, νυφικά, αντικείμενα λαϊκής τέχνης τα οποία έπαιρνε η νύφη στο νέο της σπιτικό μετά το γάμο, έπιπλα, σκεύη και εργαλεία, οι μαθητές ενημερώθηκαν για το θεσμό της προίκας, τους κοινωνικούς και πρακτικούς σκοπούς που εξυπηρετούσε σε παλιότερες εποχές καθώς και τα έθιμα  που σχετίζονταν με την προίκα.

Τέλος στο εργαστήριο του μουσείου οι μαθητές ζωγράφισαν και στόλισαν με χάντρες μια πόρπη ζώνης παραδοσιακής φορεσιάς.