ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου. Καθιερώθηκε από την Ι.Β.Β.Υ. το 1966 (Ιnternational Board on Books for Young People), τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα την ημέρα των γενεθλίων του γνωστού μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805). Σκοπός της είναι να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα, να βοηθήσει στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και να προκαλέσει την προσοχή των μεγαλυτέρων στο παιδικό βιβλίο.

Προς τιμή της ημέρας αυτής έγινε μια μικρή εκδήλωση για όλα τα παιδιά και τους/τις εκπαιδευτικούς στο Αμφιθέατρο του σχολείου. Ο δάσκαλος του 2ου Τμήματος Ένταξης του σχολείου μας κ. Βασίλης Αρβανίτης αναφέρθηκε στη σημασία της μέρας αυτής και στη σπουδαιότητα της φιλαναγνωσίας με τα εξής λόγια: «Βιβλίο, πηγή έμπνευσης και μετάδοσης της γνώσης. Ένας ζωντανός καθρέφτης, που μένει για πάντα ανοιχτός, σε κάθε παιδική ψυχή. Καθοδηγεί, εμπνέει, ταξιδεύει, και ανοίγει νέους ορίζοντες στο όνειρο!!!!».

Είναι η Ζωή μου ένα βιβλίο,

ένα βιβλίο μοναδικό.

μέρα-νύχτα το ξεφυλλίζω,

και ταξιδεύω σε έναν κόσμο μαγικό.

Ονειρεύομαι, κλαίω, γελώ,

και προχωρώ με προορισμό το άπειρο να βρώ.

Εκεί όπου ο καθρέφτης της ψυχής μου ανοίγει,

που θα ενώσει τα δεσμά,

για μία φιλία δυνατή,

που κλείνει μέσα της  πολλές,

και μεγάλες αγκαλιές,

πλημμυρισμένες μέσα στο φως,

για μία ΥΠΕΡΟΧΗ ΖΩΗ.

Στη συνέχεια απήγγειλε το ποίημά του με τίτλο «ΜΙΑ ΔΥΝΑΤΗ ΦΙΛΙΑ».