ΤΕΝΙΣ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ 4ου Δ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας η προγραμματισμένη δράση «το τένις στα σχολεία», υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή και Κ.Φ.Α. Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Μίζιου Δημήτρη.

Οι μαθητές/τριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης πληροφορήθηκαν για τα οφέλη που προσφέρει η ενασχόληση με το τένις και τον αθλητισμό γενικότερα, ενώ είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις ικανότητες τους, στο ωραίο αυτό άθλημα, γεμίζοντας χαρά, ικανοποίηση και ενθουσιασμό.

Τέτοιου είδους δραστηριότητες επιβεβαιώνουν με τον καλύτερο τρόπο ότι παιδεία και αθλητισμός είναι έννοιες αλληλένδετες και ότι η βασική επιδίωξη του σχολικού αθλητισμού είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν να αποκομίζουν από κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο Αθλητισμός δύναται να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης.